Blog
Kategórie
- Aktuality
Ako dlho sa oslavuje a čím je výnimočný tento sviatok? Na Slovensku oslavujú mamičky svoj deň 8. mája. Odkiaľ pochádza Deň matiek? Pôvod Dňa matiek má korene v starodávnych jarných slávnostiach, pri ktorých Gréci vzdávali poctu Rhei, manželke Kronosa a matke mnohých božstiev v gréckej mytológii. Už prví kresťania slávili na štvrtú pôstnu nedeľu akýsi deň matiek, sviatok na počesť matky Ježiša Krista, Panny Márie. V Anglicku bol sviatok rozšírený na všetky matky, vtedy bola udalosť pomenovaná ako Deň matiek. Najnovší príbeh o Dni matiek sa datuje do obdobia 60. rokov 17. storočia do Anglicka, kde po hodine modlitby na počesť Panny Márie deti priniesli do kostola darčeky akvety, aby vzdali poctu svojej vlastnej matke.Deň matiek na Slovensku :V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, anto najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek vkomunistickom Československu nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.
Kedy je Deň matiek v iných častiach sveta? Vo väčšine krajín sveta sa Deň matiek oslavuje v máji. Avšak každý mesiac, od februára do októbra, môžete nájsť vo svete krajinu, kde sa práve oslavujú matky.
Na prvú májovú nedeľu pripadá Deň matiek, napr. v nasledujúcich krajinách: Maďarsko, Angola, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Srbsko. A druhú májovú nedeľu sa Deň matiek oslavuje, napr. v nasledujúcich krajinách: Spojené štáty americké, Rakúsko, Austrália,
Belgicko, Nemecko a Turecko.
- Aktuality
Zmeny sú život. Hlavne tie pozitívne! Floristika a Profi Florista/Bloom´s World sú od januára 2024 spojené! Časopis nesie ten prvotný a základný názov z roku 1997, teda Floristika, ale bude v sebe zahŕňať aj témy, ktorým sa venoval samostatne časopis Profi florista a World Bloom’s. Takto to vyzerá keď sa krása, štýl a um spoja do jedného celku. 3 časopisy v krásnom ucelenom jednom outfite 2024
Nová Floristika bude vychádzať ako dvojmesačník vo svojich obvyklých termínoch, teda na začiatku každého nepárneho mesiaca. Časopis bude vychádzať naďalej ako česko – slovenský časopis, s vlastnou obálkou pre každú krajinu, a s namixovanou obsahovou náplňou tej najlepšej floristiky, ktorú slovenskí, moravskí a českí floristi dokážu vytvárať. Floristika bude mať od januára 2024 úctyhodných 120 strán. Jedným časopisom získate dokonalý prehľad o floristike z viacerých krajín. Samozrejme u nás v predaji.
(viac…)- Aktuality
14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a stretávame sa na romantických miestach.
Viete však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?
Pôvod dňa svätého Valentína je opradený záhadami. Sú s ním spojené mená najmenej troch svätcov- martýrov. Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretím bol rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. O prvom a druhom Valentínovi sa vie len veľmi málo, a tak je najznámejší príbeh tretieho Valentína.
O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.
V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.
Či už sú tieto legendy pravdivé alebo nie, Valentín sa stal patrónom zamilovaných a tento sviatok sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Svätý Valentín vo svete
- V Spojených štátoch má sviatok sv. Valentína dlhú tradíciu. Prvé valentínske pohľadnice boli vyrobené v 19. storočí. Maľovali sa ručne, zdobili sa ornamentami, morskými mušľami alebo sušenými kvetmi a pod.
- V Škótsku sa každý rok usporadúva festival, na ktorom si mladí ľudia losujú z klobúka meno svojho Valentína alebo Valentínky, s ktorou potom majú pretancovať celý večer. Podľa ďalšieho zvyku sa Valentínom alebo Valentínkou stane prvý človek, do ktorého v ten deň doslova narazíte na ulici.
- V Anglicku sa traduje, že 14. februára si vtáci (najmä holuby a labute) volia svojich partnerov na celý život.
História sviatku Valentína ostáva možno opradená rúškom tajomstva. Vieme však, že február sa odpradávna považuje za mesiac romantiky. Preto, či už tento sviatok uznávate alebo nie, buďte si istá/ý, že slovami a gestami lásky určite potešíte. Či už na Valentína alebo v iný deň roka, dajte najavo svoju lásku, svoje city.
Láska prichádza vtedy, keď jeden toho druhého má rád práve preto, že je taký, aký je. Keď pochopí, že je jedinečný v celom vesmíre. Spomeňte si počas Valentína na niekoho, koho máte naozaj radi, takého aký je. A povedzte mu, že je pre Vás darom a to jedinečným v celom vesmíre.
- Aktuality
Rastliny o ktoré sa netreba starať. Celkom jednoducho môžeme rastlinám vytvoriť vlastný ekosystém a užívať si tak pohľad na kúsok prírody v uzatvorenom pohári. Keďže ide o uzatvorený systém, netreba rastliny po prvom zaliatí ani polievať. Vyparená voda sa zrazí na skle a znovu zavlaží rastliny.
Dôležité je vybrať správne rastliny. Malo by ísť o také druhy, ktoré nerastú rýchlo a zostávajú malé. Dobré je použiť aj mach, pretože dobre zadržiava vlahu. Z izbových rastlín sú vhodné rôzne tropické kvety, ktoré milujú vlhkosť. Použiť môžeme aj rôzne trpasličie formy bežných izbových rastlín. Na výrobu “záhrady” budeme potrebovať uzatvárateľný pohár, ktorý má aspoň dva až tri litre. Na spodok nasypeme asi dvojcentimetrovú vrstvu drobných kamienkov, ktoré sme predtým kvôli dezinfekcii prevarili. Medzi rastlinky môžeme položiť rôzne dekorácie, ako sú ozdobné kamienky, vetvičky či plody z lesa. Nasleduje najdôležitejšia časť – rastliny správne poliať.
Zemina by mala byť vlhká, ale korene by nemali stáť vo vode. V prípade, že to so zalievaním preženieme, môžeme nechať pohár niekoľko dní otvorený, aby sa prebytočná voda vyparila. Pohár dobre uzatvoríme a postavíme ho na svetlé miesto. Nie však na priame slnko.